Με Χάρα πρωταθλήτρια CONCACAF η Πατσούκα!

Αρης Γεωργίου
27/04/2017 • 10:32
O Xάρα χάρισε κούπα στην ομάδα του.
Με γκολ του Φράνκο Χάρα, η Πατσούκα επικράτησε με 1-0 της Τίγκρες στον δεύτερο τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ της CONCACAF και κατέκτησε το τρόπαιο για πέμπτη φορά στην ιστορία της.

Ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, σκόραρε στο 83ο λεπτό της συνάντησης και χάρισε τη νίκη και τον τίτλο στους «Tuzos», που απέκτησαν ως πρωταθλητές της ζώνης Βόρειας, Κεντρικής Αμερικής και Καραϊβικής το δικαίωμα να συμμετάσχουν στο Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων το 2017.

Ο πρώτος μεξικανικός «εμφύλιος» στον τελικό είχε λήξει ισόπαλος 1-1 στην έδρα της Τίγκρες και όλα ήταν ανοικτά για την ρεβάνς.

Οι δύο ομάδες ήταν στο 0-0, όταν στο 78' οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του μέσου Πιζάρο, με τον Χάρα να «χτυπά» πέντε λεπτά αργότερα με το γκολ που χάρισε στην ομάδα του το τρόπαιο και στον ίδιο την «Χρυσή Μπάλα» ως κορυφαίος παίκτης της διοργάνωσης.
26/09/2017 • 05:22