Μάθημα πρώτο, η άμυνα

Ο Νίκος Γαβαλάς γράφει στο προσωπικό του blog για την εντός έδρας ήττα 3-2 του Ολυμπιακού από τη Σπόρτιγκ Λισσαβόνας και την εικόνα των "ερυθρολεύκων" στη συγκεκριμένη αναμέτρηση.
0
Νίκος Γαβαλάς
13/09/2017 • 08:08
Οι παίκτες του Ολυμπιακού
Την είσοδο του Ολυμπιακού στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ την πιστώσαμε στον Μπέσνικ Χάσι. Με οργανωμένη δουλειά από τα μέσα Ιουνίου, κατάφερε τον Αύγουστο να παρουσιάσει ένα άκρως ανταγωνιστικό σύνολο, το οποίο ξεπέρασε δύο δύσκολα εμπόδια, την Παρτιζάν και τη Ριέκα, προκειμένου να κερδίσει το πρώτο μεγάλο στοίχημα της χρονιάς: την επιστροφή στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.

Αν ψάχνουμε τις αιτίες του εφιαλτικού πρώτου ημιχρόνου στο ματς με την Σπόρτινγκ, έχουμε τη γνώμη πως θα πρέπει να τις αναζητήσουμε στις επιλογές του τεχνικού των «ερυθρόλευκων». Διότι εμφάνισε ένα σύνολο το οποίο απέτυχε να έχει ισορροπία ανάμεσα στο επιθετικό και το αμυντικό σκέλος του παιχνιδιού. Οι γραμμές δεν ήταν κοντά, δίνοντας πολλούς χώρους στους αντιπάλους τους.

Το γεγονός πως η ομάδα της Λισσαβόνας πέτυχε τρία γκολ, είχε δύο δοκάρια και ισάριθμες κλασικές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, είναι η καλύτερη απόδειξη πως η αμυντική λειτουργία του Ολυμπιακού απέτυχε παταγωδώς. Η συνύπαρξη των Μάριν και Φορτούνη δε βοήθησε. Ίσα – ίσα που δημιούργησε πολλά προβλήματα, τα οποία ως ένα βαθμό λύθηκαν στο δεύτερο μέρος, με την είσοδο του Ζντιέλαρ αντί του αρχηγού.

Προσοχή, το πρόβλημα δεν ήταν ο Φορτούνης, αλλά το επιθετικό σχήμα που παρέταξε ο Χάσι. Αν και την παραμονή του ματς με την Σπόρτινγκ είχε δηλώσει πως έχουν μεγάλες διαφορές τα ευρωπαϊκά από τα παιχνίδια του πρωταθλήματος, εντούτοις προτίμησε μία ενδεκάδα... Σούπερ Λίγκας. Ενώ κόντρα στην Παρτιζάν και τη Ριέκα είχε επιλέξει ενδεκάδες οι οποίες είχαν ισορροπία ανάμεσα στην επίθεση και την άμυνα.

Βεβαίως μόνο όποιος δε δοκιμάζει, όποιος δεν τολμάει δε κάνει λάθη. Το πρώτο και μεγάλο μάθημα, λοιπόν, από την πρεμιέρα, είναι το κεφάλαιο της άμυνας. Σίγουρα, ο τεχνικός των «Πειραιωτών» το έμαθε. Και λογικά θα του φανεί χρήσιμο ενόψει των πολύ δύσκολων αγώνων που ακολουθούν με αντιπάλους τη Γιουβέντους και τη Μπαρτσελόνα, προκειμένου να μην ζήσουν νέους εφιάλτες.

Και κάτι ακόμη: στο ματς με τη Λαμία ο Πάρντο είχε αποδείξει πως βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση. Αλλά στην Ξάνθη έμεινε εκτός 18άδας, ενώ με την Σπόρτινγκ πέρασε ως αλλαγή στο 77ο λεπτό, πετυχαίνοντας τα δύο γκολ του Ολυμπιακού. Μήπως αξίζει περισσότερο χρόνο συμμετοχής ο Κολομβιανός εξτρέμ, ο οποίος και πριν από δύο χρόνια είχε εντυπωσιάσει με τις εμφανίσεις του στο Τσάμπιονς Λιγκ;