Ο Μανώλης Βογιατζάκης γράφει στο blog του για την υπερπροσπάθεια των παικτών της ΑΕΚ και για την εικόνα που αξίζουν να αντικρίσουν την Κυριακή.
0
Μανώλης Βογιατζάκης
27/05/2016 • 13:12
Οι παίκτες της ΑΕΚ
Έχουν ξεπεράσει τον εαυτό τους και τις δυνάμεις τους οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ. Αρκεί να αναλογιστεί κάποιος ότι από την Τρίτη 17 Μαίου μέχρι και την Πέμπτη 27 του ίδιου μήνα έχουν δώσει τέσσερις αγώνες - φωτιά, οι τρεις εκ των οποίων ντέρμπι και μάλιστα ο ένας εξ αυτών ήταν ο τελικός κυπέλλου. Μόνο αυτό φτάνει για να γίνει κατανοητό το πόσο πολύ έχουν καταπονηθεί και πόση δύναμη, σωματική και ψυχική, χρειαζόταν για να ανταπεξέλθουν στις απαιτήσεις ενός ακόμα ντέρμπι κόντρα στον Παναθηναϊκό. Σ' όλα αυτά προσθέστε ότι τα 8/11 της ενδεκάδας παίζουν ασταμάτητα, αφού στις μοναδικές θέσεις που έχει γίνει rotation σ' αυτό το διάστημα είναι στο δεξί άκρο της άμυνας (Μπακάκης αντί Γκάλο), στο κέντρο της άμυνας (Λαμπρόπουλος αντί Άρθο) και στα δεξιά της επιθετικής τριάδας (Πλατέλλας - Μπαρμπόσα αντί Βάργκας).

Σε ότι αφορά στο χθεσινό ματς, ορισμένοι ενδεχομένως να αναζητήσουν δικαιολογίες για την εμφατική νίκη της ΑΕΚ και να σταθούν στο γρήγορο γκολ του Γιόχανσον ή στο γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός έπαιξε με παίκτη λιγότερο για ένα ημίχρονο. Να θυμίσω απλώς ότι τη στιγμή της αποβολής, το σκορ ήταν ήδη 2-0 υπέρ του Δικεφάλου. Κατά την ταπεινή μου άποψη το σημείο που πρέπει να σταθούμε και το οποίο κάνει τη διαφορά στη συγκεκριμένη αναμέτρηση είναι τα ψυχικά αποθέματα και η υπερπροσπάθεια των παικτών της Ένωσης, έναντι των αντιπάλων τους. Επίσης το γεγονός ότι εκμεταλλεύθηκαν τις περισσότερες απ' τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν.

Τι κι αν οι "κιτρινόμαυροι" ήταν αυτοί που έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο (γιατί ειδικά στο α' ημίχρονο υπέπεσαν σε πολλά). Τι κι αν έδιναν συνεχώς χώρο και κατοχή στον Παναθηναϊκό, έχοντας αμυντικό προσανατολισμό στο παιχνίδι τους. Λειτούργησαν εξαιρετικά στην αντεπίθεση και παρά την (λογική) πίεση που άσκησαν οι παίκτες του Στραματσόνι στο β' ημίχρονο, άντεξαν και πήραν μια πολύ σημαντική νίκη.

Το ερώτημα που τίθεται πλέον είναι αν αντέχουν να επαναλάβουν τη συγκεκριμένη εμφάνιση και την Κυριακή κόντρα στον ΠΑΟΚ. Η δύναμη της έδρας φαίνεται ότι συνεχίζει να παίζει σημαντικό ρόλο. Το θεμα πλέον είναι η κούραση. Είτε αντέξουν πάντως είτε όχι, το μόνο σίγουρο είναι ότι αξίζουν να δουν γεμάτες εξέδρες, γιατί αν μη τι άλλο και μόνο για την τεράστια προσπάθεια που έχουν κάνει φέτος, ένα δυνατό χειροκρότημα θα αποτελέσει την καλύτερη ανταμοιβή στο τελευταίο εντός έδρας ματς της σεζόν.