25/09/2012 • 13:00

Δε συντρέχει λόγος ενθουσιασμού

Στα Πηγάδια βρήκε ο ΠΑΟΚ την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, επικρατώντας 3-0 της Ξάνθης. Η ομάδα του Γιώργου Δώνη ήταν σοβαρή, γνώριζε τι ήθελε μέσα στο γήπεδο αλλά και πώς – όπως αποδείχτηκε – να το πάρει. Προηγήθηκε από νωρίς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Στέφανου Αθανασιάδη (σ.σ. για δεύτερη διαδοχική αγωνιστική) αποβάλλοντας ένα μεγάλο μέρος του άγχους που συντροφεύει μια νέα ομάδα για όσο πορεύεται στην ευαίσθητη ισορροπία του 0-0 και την πλέον καίρια στιγμή, στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, ο Μπερτράν Ρομπέρ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας της εδραιώνοντας τη νίκη του «Δικεφάλου».

17/09/2012 • 19:29

Δικαίωμα...

Τελικά, υπάρχει δικαίωμα σε κάποιον, οποιονδήποτε να οικοδομήσει μια νέα ομάδα; Μη βιαστείτε ν’ απαντήσετε αν πρώτα δεν έχετε υπολογίσει το τι συνεπάγεται η κάθε απάντηση, είτε θετική είτε αρνητική. Αν ναι, τότε πως μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο; Μαγικά ραβδάκια δεν υπάρχουν ή έστω για να είναι πιο ομαλή η σχετική, μεταβατική περίοδος απαιτείται … χρήμα, πολύ χρήμα. Ακόμη κι έτσι όμως κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί για το αποτέλεσμα. Σε κάθε περίπτωση απαιτείται υπομονή και στήριξη, δίχως κανείς ν’ απαγορεύει την καλόπιστη κριτική.