Ένα επίπεδο πάνω η Σερβία, πέρασε στα ημιτελικά

13/09/2017 • 23:26
Σερβία-Ιταλία
Με ένα ξέσπασμα στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Σερβία πήρε τη διαφορά που ήθελε απέναντι στην Ιταλία και χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα μέχρι το τέλος του αγώνα, έφτασε στη νίκη με 83-67 και μαζί στην πρόκριση στα ημιτελικά του Ευρωμπάσκετ, εκεί όπου θα βρει τη Ρωσία.

Το αμφίρροπο πρώτο δεκάλεπτο (17-18), έδωσε τη θέση στο επιμέρους 26-16 υπέρ των Σέρβων στη δεύτερη περίοδο, που έδωσε στους παίκτες του Τζόρτζεβιτς τον απαραίτητο "αέρα" (33-44 ημίχρονο).

Οι Ιταλοί το πάλεψαν όσο μπορούσαν, ωστόσο το περισσότερο που κατάφεραν ήταν να πλησιάσουν στο -8 (59-67) στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι "πλάβι" πάτησαν το "γκάζι" στο φινάλε, προηγήθηκαν με 18 (63-81) και τα πάντα τελείωσαν.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Μπογκντάνοβιτς με 22 πόντους (8/18 σουτ), με τον Μάτσβαν να ακολουθεί έχοντας 13. Μπελινέλι (18 πόντοι με 5/17 σουτ) και Ντατόμε (15π) ήταν ότι καλύτερο είχαν να επιδείξουν οι "ατζούρι".

Δεκάλεπτα: 17-18, 33-44, 48-59, 67-83.

Ιταλία (Μεσίνα): Χάκετ 5, Μπελινέλι 18, Αραντόρι 4, Φίλοϊ 3, Μπίλιγκα 4, Μέλι 7, Κουζίν 2, Μπάλντι-Ρόσι, Μπερνς 9, Ντατόμε 15, Αμπάς.

Σερβία (Τζόρτζεβιτς): Μάτσβαν 13 (6 ριμπ.), Μπογκντάνοβιτς 22 (6 ριμπ., 4 ασίστ), Λούτσιτς 11 (4 ριμπ.), Μιλοσάβλιεβιτς 10 (6 ριμπ.), Μπίρτσεβιτς, Στίματς, Μίτσιτς 2, Γκούντουριτς, Γιόβιτς 6, Κούζμιτς 9 (7 ριμπ.), Μαριάνοβιτς 10 (7 ριμπ., 4 ασίστ).
18/11/2017 • 07:28

"Οριακά" ντέρμπι σε Ρώμη Μαδρίτη. Καλές ιδέες στο Ηνωμένο Βασίλειο

Το ντέρμπι του Λονδίνου κι αυτό της Ρώμης είναι ανοιχτά όσο ποτέ άλλωτες τα τελευταία χρόνια με την Τόττεναμ και τη Λάτσιο σε ένα πιο γρήγορο τέμπο να δείχνουν πιο αξιόπιστοι. Προβάδισμα νίκης έχουν η Πϊτερμπορο, η Στρασμπούργκ και η Ρέϊντζερς απέναντι σε όχι τόσο εύκολες ομάδες.

08/11/2017 • 10:32