0
Γιαννίκος Δούσκας
12/10/2017 • 22:31
ΤΣΣΚΑ-Μιλάνο
Έστω και δύσκολα η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της αξιόμαχης για 35 λεπτά Αρμάνι και εκκίνησε τη φετινή Euroleague με νίκη επικρατώντας στη ρωσική πρωτεύουσα με 93-84.

Το Μιλάνο αιφνιδίασε τους Μοσχοβίτες έχοντας μεγαλύτερη διάθεση από την αρχή του παιχνιδιού και στηριζόμενο στους Γκαόυντλοκ και Μίτσοφ έφτασε τη διαφορά ακόμη και στους 16 πόντους, 16-32 στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου. Είναι ενδεικτικό πως οι Ιταλοί είχαν στην πρώτη περίοδο 9 ασίστ και 12/17 σουτ εντός παιδιάς, ενώ στον αντίποδα η άμυνα των παικτών του Ιτούδη ήταν υποτονική...

Με τον Γκουντάιτις να προστίθεται στο επιθετικό κάδρο για την Αρμάνι, οι Ιταλοί πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα 10 πόντων, 38-48, αφού από την ΤΣΣΚΑ μόνο οι Χίγκινς και Ροδρίγεθ "τραβούσαν" επιθετικά.

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την αμυντική προσέγγισή τους και με σταθερό σημείο αναφοράς τον Κλάιμπερν έκλεισαν το δεκάλεπτο με προβάδισμα βραχείας κεφαλής 65-64.

Οι Ιταλοί είχαν χάσει τα επιθετικά στηρίγματά τους, αφού Μίτσοφ και Γκάουντλοκ...εξαφανίστηκαν και στην τελευταία περίοδο "μίλησε" ο Ντε Κολό, καθώς ο Γάλλος super star πέτυχε τους 13 από τους 19 πόντους του στο κρίσιμο σημείο.

Πρώτος σκόρερ ο κεφάτος Χίγκινς με 21 πόντους (10/14 εντός παιδιάς), ο Ροδρίγεθ στην επιστροφή του στα ευρωπαϊκά παρκέ είχε 20 πόντους, μοιράζοντας και 4 ασίστ, ο Κλάιμπερν ήταν εντυπωσιακός κάνοντας double double με 15 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Για την ομάδα του Πιανιτζάνι, η οποία δεν άντεξε μέχρι τέλους, ο Γκάουντλοκ έκλεισε τους 17 πόντους (0/6 τρίποντα), ο Μίτσοφ είχε 16, ο Γκουντάιτις 15 με 11/12 βολές κι ο Μπέρτανς 14.

Τα δεκάλεπτα: 16-30, 38-48, 65-64, 93-84.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό 19, Βέστερμαν 3 (1), Αντόνοφ, Ροντρίγκεθ 20 (4), Βοροντσέβιτς, Κλάιμπερν 15 (2 τρίπ., 12 ριμπ.), Χίγκινς 21 (1), Κουρμπάνοφ 4, Χάινς 6, Χάντερ 5 (7 ριμπ.).

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Πιανιτζάνι): Γκάουντλοκ 17 (7/10 δίπ., 0/6 τρίπ.), Μίτσοφ 16 (2), Καλνιέτις 3 (1), Φοντέκιο, Ταρτσέφσκι 7 (6 ριμπ.), Κουζίν, Εμπαγιέ 5 (1), Θίοντορ 7 (2/7 δίπ., 1/3 τρίπ., 6 ασ.), Τζέφερσον, Μπερτάνς 14 (2), Γκουντάιτις 15 (11/12 βολ.).